Grad Senj najveća je urbana aglomeracija na hrvatskoj obali između Rijeke i Zadra. Područje grada obuhvaća morsku obalu u dužini od 76 km, a smješten je između mora, obronaka Kapele i Velebita, najveće planine u Hrvatskoj. Leži na 14° 54′ 10″ istočne dužine i 44° 59′ 24″ sjeverne zemljopisne širine. Njegov položaj na istočnoj obali Jadrana pomorski ga povezuje s gradovima i zemljama Mediterana. Cestovnim vezama povezan je sa zaleđem preko planinskog prijevoja Vratnik (700 m nad morem), na zapadu s Vinodolskom dolinom, Rijekom i njezinim zaleđem, te na jugu sa Zadrom, Splitom i južnom Dalmacijom.
Različitosti reljefa na području Grada Senja definirali su dvije klimatske zone: mediteransku i alpsko-dinarsku. Velebit čini granicu između tih dviju regija.
Primorsku klimatsku regiju karakteriziraju topla i suha ljeta, te blage i kišovite zime dok planinsku obilježavaju niske temperature tijekom zime, svježa ljeta te povećane količine padalina (kiše i snijega). Prosječna godišnja temperatura zraka na primorskoj strani je 15,2°C. Apsolutni temperaturni minimum izmjeren u Senju je -10,4°C, a temperaturni maksimum 37,6°C. Najtopliji mjesec u planinskoj klimatskoj regiji je kolovoz sa prosječnom temperaturom od 13,1°C, a najhladniji veljača sa -4,2°C. U Senju i njegovoj najbližoj okolini godišnje je prosječno 2338 sati sunčanog sjaja. Senjsko područje je izrazito vjetrovito. To je najburniji dio istočnog dijela Jadrana. Zbog olakšanog prodora vjetra iz unutrašnjosti na more bura je česta i jaka. Ovaj prirodni fenomen zanimljiv je i znanstvenicima pa se zato senjska bura dugo dokumentarno prati.
Iz svega ovoga proizlazi da su temperature zraka na području Grada Senja pogodne za turistički boravak tijekom ljeta, a maritimnost utječe i na povoljne temperature tijekom jeseni, što je predpostavka dužem trajanju kupališne sezone. Snježne oborine na podrčju Velebita čine komparativnu prednost Grada Senja u odnosu na druge primorske destinacije. Često se događa da se u podvelebitskom primorju razmišlja o otvaranju kupališne sezone, a 20-tak km udaljeno zaleđe još je uvijek prekriveno snijegom.
Na senjskoj zastavi dominiraju boje Grada – crvena, plava i zelena, a u njezinoj sredini nalazi se grb grada.
Cijena ulaznice:
- za pojedinačni posjet: djeca – 10,00 kn, odrasli – 20,00 kn
– za organizirani posjet (grupe iznad 20 posjetitelja):
– djeca – 10,00 kn, odrasli – 15,00 kn.
U navedene cijene uključeni su: ulaznica – razglednica s motivima Senja i senjskih kulturnih spomenika, besplatan ulaz za voditelje i nastavnike, besplatan promidžbeni materijal (vodiči po zbirkama, letci, plakati…).
Za organizirane posjetitelje (grupe) nudimo usluge stručnog vođenja kroz naše objekte odnosno po tvrđavi Nehaj i Gradskom muzeju. Usluge stručnog vođenje organiziranih grupa učenika (učeničkih ekskurzija) iznose 100,00 kn po grupi, a organiziranih grupa odraslih posjetitelja 150,00 kn po grupi i to za svaki objekt posebno, odnosno za tvrđavu Nehaj i Gradski muzej.
Senjsko muzejsko društvo i Gradski muzej Senj kontinuirano od godine 1965. objavljuju znanstveni časopis Senjski zbornik. Do sada je tiskano 47 svezaka u kojima su eminentni znanstvenici objavili svoje radove iz povijesti, kulture, književnosti, ekonomije, geografije i ostalih znanstvenih područja. Teme objavljenih radova prvenstveno su vezane uz grad Senj i njegovu okolicu, ali se tiču i šireg prostora istočne obale Jadrana i unutrašnjosti.
https://hrcak.srce.hr/senjski-zbornik
U dosad tiskanih 47 brojeva objavljeno je na stotine znanstvenih članaka renomiranih članova hrvatske akademske zajednice s najrazličitijem temama iz područja arheologije, povijesti, povijesti umjetnosti, etnologije, geografije, gospodarstva, kulture itd. Glavni je cilj tiska Senjskog zbornika znanstvena valorizacija i opća popularizacija povijesne, kulturne i prirodne baštine grada Senja, Podgorja i Like, što također Zbornik izdvaja kao jedinstveni izdavački projekt u Županiji.